Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar dönüşü gündem değerlendirmesi

Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı temasları devam ediyor.

Bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) dönen Erdoğan, kısa süre sonra diplomasi trafiği kapsamında Katar’a hareket etti.

Katar’da Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi’ne katılan Erdoğan yurda döndü.

Cumhurbaşkanı, her yurt dışı gezisinde olduğu gibi dönüş yolunda gazetecilere gündemi değerlendirdi.

Hem iç hem de dış gündeme dair açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın gündeminde ekonomi de vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin başındaki enflasyon belasından kurtulmak için haziran ayını işaret etti.

Fahiş fiyatla mücadele

Erdoğan, “Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bunu yaparken de ilgili kurumlarımız enflasyonla mücadele programına uygun biçimde koordineli çalışıyor. Bir yandan da arz, talep, stok, ihracat, ithalat verileri hemen hemen her gün kontrol ediliyor. Piyasada yokluk oluşmaması buna bağlı olarak da fahiş fiyat artışları oluşmaması noktasında ciddi tedbirler aldık ve 6 aydan bu yana piyasada hiçbir mal sıkıntısı yaşanmadı.

“Enflasyon haziran sonunda düşecek”

Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız. Bazı ürünler bazında farklı mecralarda farklı fiyatlar olabiliyor. Bunu tamamen kontrol etmek, yönetmek, idari kararlarda pek olası değil.

Onun yerine bizim için önemli olan genel anlamda ekonominin tamamına hakim fiyat seviyesindeki artışların yavaşlamasıdır. Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü. Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak. Baz etkisiyle Haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x