Erdoğan Putin görüşmesi dünya basınında: Güç dengesi değişiyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi zirvesindeki buluşmaları dünya medyasında büyük ilgi gördü.

Dünya medyası Başkan Erdoğan’ın Rus lider Putin’i yeni tahıl anlaşması girişimini görüşmeye ikna ettiğini vurgulaması dikkat çekti.

SAMİMİ DİYALOG

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, “Putin ve Erdoğan Buluştu, İş birliği Gösterildi” başlıklı haberinde Putin’in Karadeniz tahıl anlaşmasıyla ilgili şikayetlerini yinelediğine dikkat çekti. Putin’in Batılı ülkelere karşı muhalif tavrını sürdürmesine rağmen Başkan Erdoğan’ın yeni teklifleri gündeme getireceğine yer veren NYT, iki liderin samimi diyaloğuna dikkat çekti.

Reuters: Putin, Soçi’deki zirvede Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra yeni tahıl anlaşması girişimini konuşmaya açık olduğu mesajını verdi. Erdoğan ise Karadeniz tahıl anlaşmasının yakın zamanda sağlanabileceğini ve anlaşmanın yeniden canlandırılacağını düşündüğünü dile getirdi.

AP: Rus lider Putin, Batı dünyasının taleplerini karşılaması halinde yeni bir tahıl anlaşmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

El Jazeera: Gıda krizinin çözümü konusunda iki lider çalışmalarının devam edeceği mesajını verdi. Liderler, Moskova’nın temmuz ayında vazgeçtiği Karadeniz tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmanın yollarını tartıştı.

Putin, Rusya’nın kendi ihracatına yönelik kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz tahıl ihracat anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazır olduğunu söyledi.

Euronews: Liderler tahıl ihracatını öngören anlaşamanın gözden geçirileceğini vurguladı.

EURACTIV: Soçi’de Putin ve Erdoğan gaz merkezini ve tahıl anlaşmasını görüştü.

DW: Türk lider Erdoğan, Rusya’nın tahıl anlaşmasını yakında yenilemesini umuyor.

DEĞİŞEN GÜÇ DENGESİ

CNN International, ‘Putin ve Erdoğan, güç dengesi değişikliğinin ortasında tahıl anlaşmasını müzakere etmek için buluştu’ başlığını tercih ederken, Rus liderin Türk mevkidaşını gülümseyerek karşıladığını ve misafirine Soçi’de tatil yapmayı teklif ettiğini vurguladı.

CNN, neredeyse bir yılın ardından ilk kez yüz yüze buluşan liderlerin baş başa görüşmenin ardından kameralar karşısına geçtiğini belirtti. Televizyona konuşan analistler, değişen güç dengesinde Türkiye’nin halihazırda Rusya için Batıya açılan tek pencere olduğunu, bu yüzden Putin tarafından Ankara ile ilişkilere değer vermeyi sürdürdüğünü söyledi. Analistlere göre, mevcut tabloda değişim Putin’in zararına ve Erdoğan’ın faydasına.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x